Eens te meer heeft Paus Johannes-Paulus II de Rooms-katholieke kerk opgeroepen te werken tegen de uitbreiding van ‘religieuze secten’, vooral in Latijns-Amerika.
De kerkelijke overheden van Latijns-Amerika bedoelen in het algemeen de niet-Rooms-katholieke groeperingen, inbegrepen het protestantisme.
Zich richtend aan een Vaticaanse Commissie, verantwoordelijk voor de aanwijzing van priesters in de wereld, onderstreept de Paus dat de verspreiding van het Rooms-katholicisme zich stoot aan de secten en de consumptiemaatschappij.
“Tijdens de laatste tien jaar is de zendingsuitbreiding niet mogelijk geweest het ritme van de bevolkingsgroei te volgen, en moest toekijken op de vernietigende werking van de secten, vooral in Latijns-Amerika”.
De Paus heeft ook gezegd dat de decennia van vernietigende goddeloosheid in het communistische Europa, en de verwereldlijking van het westen een uitdaging betekenden voor het Rooms-katholicisme. In het westen hebben de mensen meestal God uit het oog verloren en denken meer aan materiële goederen. “Het antwoord op deze uitdagingen is: de lokale kerk aansporen tot samenwerking”.
In september heeft de Paus vurig het ‘gevaar’ aangeklaagd die de verschillende protestantse secten vormen tegenover de Rooms-katholieke kerk in Latijns-Amerika. In een speciale boodschap heeft de Paus aan de bisschoppen van Brazilië gezegd “sommige secten vernietigen het geloof van het volk, soms op gewelddadige wijze”. Zijn commentaren werden veroordeeld door de protestantse overheden van Latijns-Amerika, die de term van ‘secten’ verwerpen en de Rooms-Katholieke kerk ervan beschuldigd haar opperheerschappij te willen bewaren in een overwegend Rooms-katholieke streek. Volgens Felipe Adolf, secretaris-generaal van de Latijns-Amerikaanse Raad van Kerken, “vreest de Rooms-katholieke kerk niet enkel het verlies van haar sociologische meerderheid, maar lijdt ook onder het verlies van haar geestelijke, sociale en politieke invloed”.
Volgens Operation World zijn thans ongeveer 12% van de Latijns-Amerikanen protestants, tegen 3,4% in 1960. In Guatemala, Chili en El Salvador is meer dan 20% van de bevolking protestants. In Brazilië, Nicaragua en Panama zijn de protestanten met meer dan 15% vertegenwoordigd. Meer dan 40% van de pinkster-gelovigen leven in Latijns-Amerika.