In Turkije zijn de laatste maanden aanslagen gepleegd op christelijke instellingen. De orthodoxe begraafplaats op het eiland Heybeli in de Zee van Marmora is sinds begin mei van dit jaar herhaaldelijke malen bezocht door vandalen. Onbekenden daders hebben graven geschonden en de beenderen over het kerkhof heen gegooid. Vermoed wordt dat hier nationalistische groeperingen achter zitten. Dit meldt het weekblad Idea Spektrum in het meest recente nummer.
In het najaar is het de bedoeling dat een theologische hogeschool in het plaatsje Chalki, eveneens op het eilandje, in gebruik genomen zal worden. Deze hogeschool was sinds 1971 op last van de staat gesloten, maar wordt binnenkort weer geopend. Dit is de enige opleidingsschool voor predikanten en godsdienstleraren in Turkije.
Ook in Istanbul zijn twee christelijke scholen bedreigd met bomaanslagen. Twee weken lang moesten de lessen onderbroken worden. Een extreem-nationalistische groepering, de Partij van de Nationale Beweging, eiste dat de partijvlag op de school gehesen moest worden, anders zouden de scholen ‘door explosies worden opgeblazen’.
Deze partij, die vecht voor de zuiverheid van het Turkse ras en de Turkse cultuur, heeft al eerder christenen en Koerden ‘het gevecht met de dood’ aangekondigd.
De bedreigingen van deze nationalistische krachten zijn een reactie op het initiatief van de Turkse minister-president Mesut Yilmaz, die probeert de verhouding met de christelijke minderheid in het land te verbeteren. Een land dat bestaat uit 99% moslims.